موسسه خانه كتاب به منظور ايجاد شرايط تعامل مثبت اهالي قلم، اعتلاي فرهنگ جامعه و پيشبرد فرهنگ مكتوب و شناسايي و حمايت از اهل قلم خدمات گوناگوني را با همكاري صندوق حمايت از نويسندگان و هنرمندان، و با استفاده از حمايتهاي دولتي (معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي) ارائه ميدهد. در اين راستا مؤسسه خانه كتاب كه مسئوليت اطلاع رساني حوزه فرهنگ مكتوب را به عهده دارد مصمم گرديد تا با ايجاد بانك اطلاعاتي اهل قلم مسئولان فرهنگي كشور را در ساماندهي و خدمتگزار ي هر چه افزونتر به اين قشر فرهيخته ياري دهد.
      تسهيلات و امكانات قابل ارائه :
      1. صدور كارت شناسايي اهل قلم
      2. ارائه كارت بن الكترونيك خريد كتاب
      3. معرفي به صندوق حمايت از نويسندگان براي عضويت در صندوق.
      4. معرفي به صندوق حمايت از نويسندگان براي استفاده از تسهيلات وام قرض الحسنه.
      5. معرفي به صندوق حمايت از نويسندگان براي استفاده از بيمه تامين اجتماعي.
      6. معرفي به صندوق حمايت از نويسندگان براي استفاده از بيمه تكميلي، عمر و حوادث.
      تعريف اهل قلم :
      بر اساس ماده 2 آئين نامه اجرايي وظايف و تبيين ساختار اهل قلم، «اهل قلم» شامل پديدآورندگاني است كه آثار مكتوب و چاپ شده داشته باشند و نقش آنها يكي از سه نوع «مؤلف»، «مترجم» و يا «مصحح» باشد. بنابراين گروه هاي خطاطان، عكاسان، تذهيب كاران، طراحان، روزنامه نگاران، خبرنگاران، تصويرگران، ويراستاران و مقاله نويسان را شامل نمي شود.
      تبصره 1: مقاله نويسان دايره المعارف ها و دانشنامه ها در صورتي كه حداقل 30000 كلمه مطلب نوشته و منتشر كرده باشند، از مصاديق اهل قلم به شمار مي آيند.
      كنترل اوليه و نخستين اقدام :
      از آنجا كه معيار ارائه خدمات به پديدآورندگان كتاب، اطلاعات مندرج در بانك اطلاعات خانه كتاب است، لذا ارائه پرينت فهرست آثار به عنوان يكي از مدارك اصلي در زمان مراجعه به واحد اهل قلم براي عضويت و بهره مندي از تمام خدمات يادشده الزامي است.
     براي مشاهده و دريافت پرينت آثار از طريق سايت خانه كتاب به نشاني اينترنتي www.ketab.org.ir مراجعه و مسير زير را طي كنيد:
      بانك هاي اطلاعاتي >> کتاب چاپی >> درج نام و نام خانوادگي پديدآورنده >> جستجو >> علامتدار كردن گزينه «انتخاب»>> چاپ و ذخيره >> دستور پرينت.
      در صورت مشاهده هرگونه خطا در پرينت آثار، مراتب را به بخش كتابداري خانه كتاب اطلاع دهيد تا اصلاح گردد، سپس اقدام به تهيه پرينت مجدد نماييد
      درصورتي كه كتابي در بانك اطلاعات خانه كتاب ثبت نشده است، يك نسخه از كتاب به همراه تصوير اعلام وصول آن را به بخش اطلاع رساني خانه كتاب ارسال نماييد تا در اسرع وقت در بانك اطلاعات ثبت شود.
      پديدآورندگان محترم مي توانند براي دستيابي به هريك از خدمات اهل قلم، پس از مطالعة دقيق بخش مربوطه، با در دست داشتن مدارك مورد نياز به بخش فرهنگي ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان يا استان محل سكونت خود يا در صورت سكونت در تهران، با مراجعه به موسسه خانه كتاب – بخش اطلاع رساني - واحد اهل قلم مراجعه نمايند.
            معرفي به صندوق حمايت از نويسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران
      شرايط عضويت: پديدآورندگاني به صندوق حمايت از نويسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران معرفي مي شوند كه حداقل يك عنوان كتاب ثبت شده در بانك اطلاعاتي خانه كتاب داشته باشند.
      مدارك مورد نياز : ارائه پرينت فهرست كتابهاي ثبت شده در بانك اطلاعاتي خانه كتاب
      امتيازات :
      - استفاده از تسهيلات وام قرض الحسنه
      - استفاده از بيمه تكميلي
      تبصره 1: متقاضيان استفاده از تسهيلات وام قرض الحسنه مي توانند پس از عضويت، "درخواست استفاده از تسهيلات وام قرض الحسنه" و "پرينت فهرست آثار" خود را به دبيرخانه معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي (واقع در ميدان بهارستان، خيابان كمال الملك) ارائه تا پس از بررسي درخواست ايشان اقدام لازم انجام گيرد. 

 
[فراموشی کلمه عبور]
[ثبت نام]